Eşkal Nedir?

Eşkal ; Görgü tanıklarının tanımlamalarına uygun olarak olayla ilgili olası kişilerin kimliklerinin tespitinde ana ayırt edici nitelikleri olan, alın, kaş, göz, burun, ağız, kulak, yanak, çene, yüz çizgileri, yüz şekli ve bunların kombinasyonundan oluşan resim demektir. Eşkâl Biliminin Tarihsel Gelişimi Selçuklu ve Osmanlı döneminde kentlerin asayiş ve güvenliğinden mesul olan kadılar, güvenliği temin etmek için […]

devam...

Eşkal ; Görgü tanıklarının tanımlamalarına uygun olarak olayla ilgili olası kişilerin kimliklerinin tespitinde ana ayırt edici nitelikleri olan, alın, kaş, göz, burun, ağız, kulak, yanak, çene, yüz çizgileri, yüz şekli ve bunların kombinasyonundan oluşan resim demektir.

Eşkâl Biliminin Tarihsel Gelişimi
Selçuklu ve Osmanlı döneminde kentlerin asayiş ve güvenliğinden mesul olan kadılar, güvenliği temin etmek için ikamet yerinden ayrılan, başka yerlere gideceklere belge vermekte ve bu belgeleri bir deftere kaydetmekteydiler. Şehirlerine gelen yabancılardan da bu tür belge istenmekte, deftere kişinin belirgin özellikleri (kör, topal, esmer vs.) yazılmakta, böylece kişinin eşkâli belirlenmekteydi.

Kriminalistik uzmanı Alphonse Bertillon (1853-1914) Antropometri denilen basit ancak kullanışlı bir ölçüm sistemi kurmuştur. Bertillon’un Antropometri ölçüm sistemi, kişilerin fiziksel olgunluğa ulaştıktan sonra fiziksel ölçülerinin sabit kalacağı gerçeği üzerine kuruludur. Özellikle antropoloji biliminin gelişmesi ile bu biliminin adli amaçlı olarak da kullanılabileceği düşünülmüştür.

Antropoloji olarak vücut, özellikle yüz hatları tarif edilerek eşkâl çizimleri oluşturulmuştur. Bundan önceki dönemlerde özellikle antropoloji biliminden yararlanarak antropometri yöntemi ile kişi karakterleri belirtmeye çalışılmıştır. Bu yöntem kullanılarak; tekniğin gelişmesi, fotoğrafın ve video görüntülerinin yaygınlaşması ile kişinin kimliklendirilmesinde büyük hız ve kolaylık sağlanmaktadır.

Günümüz dünyasında suç işleme yöntemleri ve suçların işleniş şekilleri yönünden asimetrik bir artış ve çeşitlilik gözlemlenmektedir. Suç ve suçlular ile mücadele kapsamında klasik polisiye teknik ve taktikler yeterli olmamakta, hukuki açıdan sonuca ulaşmada teknoloji destekli çalışmalar zorunluluk arzetmektedir. Suç yöntemlerindeki farklılık ve suçluların suç işleme konusundaki deneyimleri sonuca yönelik alternatif polisiye çözümleri de zorunlu kılmaktadır.
Suç ve suçlularla mücadelede vakıanın çözümüne yönelik iz ve bulgular, polisin suçu aydınlatması ve adaletin yerini bulması için birinci derecede öneme sahip kriminolojik delillerdir. Son zamanlarda suçluların olay yerinde iz ve bulgu bırakmama hususundaki bilinçli hareketleri ile kapkaç, gasp, adam kaçırma gibi eşkalin büyük önem kazandığı suç çeşitlerindeki artış Eşkal Tespit Sisteminin önemini ortaya koymuştur. Bugün için kriminoloji bilimi, biometri ve bilgisayar desteği de alarak eşkal tespit programı ve robot resmi çizme sayesinde oldukça önemli bir aşama katetmiştir.

İNSANLARDA DEGİŞMEYEN ÖZELLİKLER

  1. Boy,
  2. Belirgin sakatlıklar,
  3. Fiziksel yapı,
  4. Kekemelik, pelteklik, yavaş konuşma
  5. Sağırlık, dilsizlik, görme yeteneğinin olmaması
  6. Ameliyat izleri,
  7. Yüz rengi, yanık izleri, kalıcı leke ve benler.

EŞKAL TESPİTİ
Eşkal tarifinde dikkat edilmesi gerekenler;
1. Kişiyi diğer insanlardan ayıran fiziki özellikleri algılamak
2. Algılanan bilgileri hafızada ve akılda tutmak
3. İlgililere ve yetkililer süratli bir şekilde bilgi vermek

EŞKAL TARİFİ YAPARKEN BELİRTİLMESİ GEREKENLER 
Biliniyorsa İsim, takma isim (lakap), cinsiyet, meslek, milliyet, boy, kilo, göz rengi, saç rengi, ten rengi ve kişiyi diğer şahıslardan ayırt edici özellikler: Kekemelik, sakatlık, topallık, vücudun herhangi bir yerinde yara izi ya da benzeri izler, alışılmışın dışında saç kesimi, yüzde veya vücutta bulunan lekeler, ben veya çil gibi izler ve alışılmışın dışında giyim tarzı, vücut yapısı, Yüz yapısı, kafa yapısı, alın, kaş, burun, ağız, çene, dudaklar, kulaklar, eller, ses ve davranış şekilleri.

Tüm bu bilgiler çerçevesinde Şüpheli eşkal tarifi için izlenmesi gereken anahtar kelime grafiği:

Genel silüet
Şişman – Uzun – Bodur – Orta – Zayıf – Çok cılız olması

Duruş
Askeri tavır – Kambur – Geniş omuzlu

Ten rengi
Kırmızı yüzlü – Kumral, sarışın – Soluk benizli – Esmer – Beyaz yüzlü – Sivilceli – Çilli

Saçı
Saç rengi – Sık veya seyrek – Kıvırcık – Dalgalı – Uzun – Kısa – Saç kesimi ya da stili – Saçı Sağa veya sola yatırma – Kellik (kısmen veya tamamen kel)

Yüzü
Alın: Uzun ya da kısa alın, çıkıntılı ya da basık alın, geniş ya da dar alın, kırışık alın, çizgili alın
Gözler: Göz Rengi, büyüklüğü, geniş gözlü, sulu gözlü, gözlüklü (yuvarlak,düz,renkli vs), lensli, takma göz,
Kaşlar: Kaş rengi, uzun, kısa, kalın, fırça gibi, aşağıya doğru, çatık kaş, kalem kaş,
Burun: Geniş, küçük, küt, uzun, sivri, kırık, sağa veya sola eğik, kalkık, aşağı doğru eğik, küçük ya da büyük burun delikli,
Bıyık: Rengi, şekli, kısa, kalın, uzun, pos bıyık, kaytan bıyık, fırça bıyık,
Sakal: Rengi, uzunluğu, şekli, top sakal, keçi sakal, favoriler ve favori uzunluğu
Ağız: Geniş, küçük, kalın, ince dudaklı, düz veya sağa sola eğik,
Dişler: Geniş, küçük, diş rengi, yapma diş, takma, altın, tekdiş, çürük diş, kırık diş,
Kulaklar: Küçük, büyük, uzun kulak, saçtan görünmüyor, yapışık kulak ya da ayrı kulak, işitme cihazı takılı kulak,
Çene: Küçük, geniş, uzun çene, gamzeli,
Yanak: Çıkık elmacık kemiği, düz yanaklı, elma yanaklı, limon suratlı,

Eller
Küçük – Büyük – Geniş – Yüzükler (Rengi, şekli, takıldığı parmak) – Parmaklar (uzun, kısa, eksik, tırnaklar uzun)

Kollar
Kıllı – Adaleli – Zayıf

Görünebilir yaraları
Yara uzunluğu – Bulunduğu yer – Şekli, dairesel, kesik, düz vs.

Yürüyüşü
Topal ya da normal – Sekerek yürümek veya robot yürüyüşü

Giyinişi
Günlük elbise – İş elbisesi -Takım elbise – Şık – Ayakkabı ve botlar, şekli, stili – Renkli elbise ya da sade kıyafet

Takıları
Nereye takıldığı – Takı metalinin cinsi – Taşların cinsi – Ucuz veya pahalı.

Konuşması
Yavaş veya hızlı konuşma – Akıcı veya anlaşılmaz – Kekeme – Bağırarak veya kısık sesli – Baskılı ya da vurgulu aksan – Kalın veya ince ses – Peltek konuşma

Özürleri
Parmak, tırnak, kol kopuk – Kırık çıkık vs. – Sağırlık, dilsizlik, ağır işitme – Gözlük kullanma.

Diğer ayırt edici özellikler
Burun, göz, kaş vs tikleri – Konuşurken dişlerini gıcırdatma – Konuşurken yaptığı el hareketleri – Mimikler.

Tüm bunlar eşkal tarifi ve şüphelinin tesbiti için püf noktalarını teşkil etmektedir.

Yoruma kapali. 

Aranan Konuyu Bulma

ISP Özel Güvenlik şirketi hakkında ayrıntılı bilgi almak istediğiniz konular için iletişim sayfasını veya ISP Özel Güvenlik şirketi İstanbul Avrupa Yakası (merkez ofis): 0212 543 5188 numaralı telefon numarasını, Asya Yakası mobil temsilciliği : 0543 543 5188 no'lu GSM telefonu arayabilirsiniz. Not: Telefon numaramızı 5188 sayılı yasa numarasıyla memorize edebilirsiniz.

ISP Güvenlik İş İlanları

ISP Güvenlik İş İlanları

Çözüm Ortaklarımız