Kontrol Noktaları

KONTROL NOKTASI NEDİR? Kontrol noktaları ; Koruma ve güvenlik hizmeti verilen bina ve tesisler ile konferans, spor karşılaşması, festival, sahne gösterileri gibi etkinliklerin yapıldığı açık ve kapalı alanların ana girişlerinde oluşturulan, koruma amacına uygun bir biçimde gerekli donanımlara sahip olarak sistemli ve planlı bir biçimde donatılan, yeterli sayıda özel güvenlik görevlisi tarafından güvelik kontrolünün yapıldığı […]

devam...

KONTROL NOKTASI NEDİR?
Kontrol noktaları ; Koruma ve güvenlik hizmeti verilen bina ve tesisler ile konferans, spor karşılaşması, festival, sahne gösterileri gibi etkinliklerin yapıldığı açık ve kapalı alanların ana girişlerinde oluşturulan, koruma amacına uygun bir biçimde gerekli donanımlara sahip olarak sistemli ve planlı bir biçimde donatılan, yeterli sayıda özel güvenlik görevlisi tarafından güvelik kontrolünün yapıldığı belirli yerlerdir.

Kontrol noktaları ile ilgili Özel Güvenlik Hizmetlerine dair kanunun 7.ci maddesi gereğince güvenlik elemanlarına şu yetkiler verilmiştir:
Madde 7/a – Koruma ve güvenliği sağladıkları alanlara girmek isteyenleri duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme.
Madde 7/b – Toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri ve benzeri etkinlikler ile cenaze ve düğün törenlerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme
Madde 7/f – Hava meydanı, liman, gar, istasyon, terminal gibi toplu ulaşım tesislerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme.
Madde 7/g – Genel kolluk kuvvetlerine derhal bildirmek şartıyla, aramalar sırasında suç teşkil eden veya delil olabilecek yada suç teşkil etmemekle birlikte tehlike doğurabilecek eşyayı emanete alma.

KONTROL NOKTASI PERSONELİNİN ÇALIŞMA ESASLARI
Kontrol noktalarında görev yoğunluğu 24 saat esas alınarak personelce ayarlanır. Genel olarak 3-5 arası görevliden oluşur. Bunlar; a) Yönlendirici Personel, b) Kontrol Görevlileri, c)Kontrol Noktası Amiri, d) Güvenlik Kontrolörü olarak görevlendirilir.

Kontrol Noktası Güvenlik Görevlisinin Dikkat Etmesi Gereken Konular

 • Herkes ve her araç tek tek ve düzenli bir şekilde kontrol edilmelidir.
 • Elektronik eşyalar çalışır durumda kontrol edilmeli, bunlar diğer eşyalarla farklılık arzediyorsa daha dikkatli bir biçimde incelenmelidir.
 • Kişilerin beraberlerinde getirdikleri çanta, paket, poşet, valiz, çiçek gibi eşyalar ve araçlar gerekli kontrolden geçirilmelidir. Teknolojik olanakların yetersiz olduğu noktalarda eşyalar sahibine açtırılarak kontrol edilmeli ve bu işlemden sonra kimlik kontrolü yapılmalıdır.
 • Farklı bir uygulama öngörülmediği sürece silahlar şarjörsüz olarak emanete alınmalı veya tamamen teslim tutanağı ile teslim alınmalıdır.
 • Tesislerin çalışma saatleri dikkate alınmalı ve tesislerde yeterli sayıda güvenlik görevlisi bulundurulmalıdır.
 • Kontrol noktasının etrafında gerekli aydınlatma sağlanmalı, mümkün ise çevre CCTV ile kontrol edilmelidir.
 • Acil olaylara karşı; kolay iletişim maksadıyla telefon, telsiz gibi hızlı iletişim araçları ile aydınlatma gereçleri, yangın söndürme cihazları, hız kasisleri, kapan ve araç bariyerleri bulunmalıdır.

Kontrol Noktası Görevlisinde Bulunması Gereken Özellikler ve Davranış tarzları;
ÖGG ;

 1. Kendinden emin olmalıdır,
 2. Kendi kendine yetebilmelidir,
 3. Dürüst olmalıdır,
 4. Gevşek ve lakayıt olmamalıdır,
 5. Sağduyulu olmalıdır,
 6. Strese karşı tahammül edebilmelidir,
 7. Olaylardan çabuk etkilenmemelidir,
 8. Sabırlı olmalıdır.

Yoruma kapali. 

Aranan Konuyu Bulma

ISP Özel Güvenlik şirketi hakkında ayrıntılı bilgi almak istediğiniz konular için iletişim sayfasını veya ISP Özel Güvenlik şirketi İstanbul Avrupa Yakası (merkez ofis): 0212 543 5188 numaralı telefon numarasını, Asya Yakası mobil temsilciliği : 0543 543 5188 no'lu GSM telefonu arayabilirsiniz. Not: Telefon numaramızı 5188 sayılı yasa numarasıyla memorize edebilirsiniz.

ISP Güvenlik İş İlanları

ISP Güvenlik İş İlanları

Çözüm Ortaklarımız