Not Alma nedir?

ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİNDE NOT ALMA , AMAÇ VE ÖNEMİ: Görme, duyma, koklama, tadma ve dokunma olarak nitelendirilen duyu organları ile (5 duyu organı) zihin tarafından algılanan bilgilerin yazılı bir şekilde kayıtlara geçirilmesine Not Alma denilir. Özel güvenlik görevlileri tarafından not tutmada kullanılan NOT DEFTERİ; İfa edilen görev ile ilgili bilgilerin kalıcı olmasına neden olur. Olay ile […]

devam...

ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİNDE NOT ALMA , AMAÇ VE ÖNEMİ:

Görme, duyma, koklama, tadma ve dokunma olarak nitelendirilen duyu organları ile (5 duyu organı) zihin tarafından algılanan bilgilerin yazılı bir şekilde kayıtlara geçirilmesine Not Alma denilir.

Özel güvenlik görevlileri tarafından not tutmada kullanılan NOT DEFTERİ;

 • İfa edilen görev ile ilgili bilgilerin kalıcı olmasına neden olur.
 • Olay ile ilgili tüm bilgilerin delil olarak kullanılmasına neden olur.
 • Hafızada tutulması mümkün olmayan bütün bilgilerin kullanılmasına yarar.
 • Görevli personelin bilgilerinin güncellemesini ve bu şekilde deneyim kazanarak tecrübelerini artırmasını sağlar.

NOT ALMA TEKNİKLERİ VE NOT TUTMA KURALLARI

 1. Not tutmada, güvenlik görevlilerinin gözlemleri eksiksiz olarak yazıya geçirilmelidir.
 2. Not alırken, not defterinin sayfaları numaralandırılmalı ve yırtılmamalı, o günkü görevli ekipte çalışan personelin adları deftere yazılmalıdır.
 3. Not defterinin ilgili sayfasına düzenli olarak tarih atılmalı, defter günlük olarak tutulmalı, vukuat olmamış olsa dahi defterin kullanılmadığına dair bilgi notu yazılmalıdır.
 4. Bütün yazılar tek tür kalemle yazılmalı ve hiç bir şey silinmemeli, not düzeltilecekse bile üzeri çizilip, doğrusu yazılmalı, yanına da paraf atarak “çizildi” yazılmalıdır.
 5. Notta değişiklik yapılması lazım geliyorsa üzeri tek çizgi ile çizilip (karalamaksızın) doğrusu yazılmalı, imza atılıp, çizildiği belirtilmelidir.
 6. Olay yerinde görülen bütün ayrıntılar eksiksiz bir şekilde yazılmalı, olayla alakası ve bilgisi olan kişilerin isimleri not alınmalıdır.
 7. Not tutma işlemi sırasında olağan dışı tüm olaylar mutlaka not defterine yukarıda anlatılan not alma tekniği usulünce eklenmelidir.

Yoruma kapali. 

Aranan Konuyu Bulma

ISP Özel Güvenlik şirketi hakkında ayrıntılı bilgi almak istediğiniz konular için iletişim sayfasını veya ISP Özel Güvenlik şirketi İstanbul Avrupa Yakası (merkez ofis): 0212 543 5188 numaralı telefon numarasını, Asya Yakası mobil temsilciliği : 0543 543 5188 no'lu GSM telefonu arayabilirsiniz. Not: Telefon numaramızı 5188 sayılı yasa numarasıyla memorize edebilirsiniz.

ISP Güvenlik İş İlanları

ISP Güvenlik İş İlanları

Çözüm Ortaklarımız