Trafik Denetim

İnsan hayatını korumak, insan sağlığına zarar gelmesini önlemek ve maddi hasarları asgariye indirmek için kamusal bir alan olan trafik ortamında trafik denetim etkinliğinin sağlanması yasalar ile düzenlenmiştir. Trafiğe çıkan herkesin (yaya veya araçlı) trafik mevzuatına uymayı ve ilgili kanunların gerektirdiği doğrultuda davranmayı kabul ettiği farzedilir. Dünyada kamu sağlığı ve güvenliği açısından ileri seviyelere gelmiş, trafikteki kayıplarını büyük oranda […]

devam...

İnsan hayatını korumak, insan sağlığına zarar gelmesini önlemek ve maddi hasarları asgariye indirmek için kamusal bir alan olan trafik ortamında trafik denetim etkinliğinin sağlanması yasalar ile düzenlenmiştir. Trafiğe çıkan herkesin (yaya veya araçlı) trafik mevzuatına uymayı ve ilgili kanunların gerektirdiği doğrultuda davranmayı kabul ettiği farzedilir.

Dünyada kamu sağlığı ve güvenliği açısından ileri seviyelere gelmiş, trafikteki kayıplarını büyük oranda azaltmış ülkelerde ve gelişmiş medeniyetlerde etkili eğitim ve kampanyalarla birlikte hiç bir zaman kesintiye uğratılmayan yaygın bir denetim faaliyeti bulunur. Çünkü denetim, insan hayatını korumakla kalmaz, trafik kazalarının önlenmesi suretiyle bir ülkenin maddi kaynaklarına zarar gelmesine de engel olur.

Tüm bu gerekliliklere rağmen yine de bir trafik kontrolünde durdurulmak genellikle tatsız bir durum olarak algılanır. Oysa tüm yol kullanıcılarının bu konuda sorumluluk bilinci ile hareket etmesi mal ve can kayıplarını önlemek açısından en doğru yaklaşım olduğu tartışılmaz bir konudur.

Bir bölgede trafik denetimi yapmaya görevli ve yetkili birimler genel olarak; Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Polisleri, Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı Trafik Birimleri, belediyelere bağlı Trafik Zabıtaları veya bazı kampüs, fabrika, alışveriş merkezi, toplu konut, site gibi özel alanlarda özel güvenlik veya trafik görevlilerinden oluşabilir.

Denetim yapan görevliler, bu birimlerden hangisi olursa olsun sürücü, yaya veya yolcu olarak, denetim sırasında bazı hususlara özen göstererek trafik güvenliğine katkıda bulunmalıdır. Temel ilke, “denetim esnasında güvenlik kontrolünün hızlı ve en doğru biçimde yapılmasına destek olacak tutum ve davranışlar içinde olmaktır.”

Bu nedenle özel güvenlik görevlileri tarafından kontrol amaçlı olarak durdurulduğunuzda (*)  lütfen aşağıdaki hususlara uymalısınız;

  1. Özel güvenlik görevlisi tarafından durdurulduğunuzda size gösterilen yerde veya yer gösterilmemişse en yakın uygun yerde, genel trafik kurallarını uygulayarak güvenli bir şekilde ve tüm hareketlerinizi gerekli sinyaller ile belli ederek durmalı ve görevliyi beklemelisiniz.
  2. Aracın içinde ayağa kalmak veya araçtan dışarı çıkmak hususunda kendiniz karar vermeyip, görevli memurun sizi yönlendirmesini beklemelisiniz.
  3. Araçta bulunan kişilerin sessiz kalmalarını ve denetim sırasında doğrudan kendilerine bir soru yöneltilmedikçe müdahale etmemelerini istemelisiniz.
  4. Gece veya karanlık mekanlarda (kapalı otopark, tünel vs.) yapılan kontrollerde iç ışıklarınızı yakarak görevlinin sizi görmesine yardımcı olmalısınız.
  5. Şüphe uyandırabilecek ani veya belirsiz hareketler yapmamaya özen göstermelisiniz.
  6. Size sorulan sorulara dolaysız, açık ve net cevaplar vermeli, sorulmadığı sürece ayrıntılara girmemelisiniz. Sorulan sorulara duygusal nedenlerle itiraz etmeyiniz.
  7. Denetim sırasında herhangi bir uygulamaya itirazınız var ise bunu açık bir biçimde söylemelisiniz. Ancak, sorun orada çözümlenemiyorsa tartışmamalısınız. Şikayette bulunmak yasal hakkınız olup, bunu uygun usulle daha sonra yazılı olarak, o bölgedeki ilgili birimlere bildirebilirsiniz.
  8. Tarafınızdan istenmesi gerekli belgelerin kontrol edilmesine yardımcı olmalısınız.
  9. Denetim konusunda göstereceğiniz işbirliği negatif bir durumu, pozitif bir duruma dönüştürmek için en uygun davranış şekli olacaktır. Bu nedenle, içinde bulunduğunuz durum can sıkıcı veya sizce mahcup edici de olsa, yapılan kontrolün öncelikle sizin güvenliğiniz için olduğunu, bu aşamada yapabileceğiniz en iyi hareket tarzının serinkanlı ve makul davranmak olduğunu hatırlayınız.
  10. Güvenlik görevlisinin denetim sırasında yapacağı işlemler sizin kişiliğinize yönelik değildir. Bu sebeple durumu kişiselleştirecek konuşma ve yorumlardan kaçınmalısınız.

Unutmayınız ki Emniyet teşkilatındaki tüm güvenlik görevlileri gibi özel güvenlik görevlileri de trafik güvenliği, mekan güvenliği, kısacası siz ve korunmaya değer varlıklarınızı korumak amacı ile bu denetimleri görevleri gereğince yapmaktadırlar. Aracınızla alışveriş merkezi otoparkına süratli bir şekilde girmeniz, evinizin kapalı garajına LPGli araçla girmeniz, meskun alan sayılan bir toplu konut sitesinde hız yapmanızın maddi sonuçlu kazalar ve maddi hasarlar bir yana insan yaşamına da etki edebileceğini asla unutmayınız. Oysa kurallar ve prensipler yine sizi korumaya matuftur.

(*) Kontrol işlemleri, trafik kontrol merkezi veya kontrol noktalarında olabileceği gibi, otomatik bariyer sistemleri sayesinde de sağlanabilir.

Yoruma kapali. 

Aranan Konuyu Bulma

ISP Özel Güvenlik şirketi hakkında ayrıntılı bilgi almak istediğiniz konular için iletişim sayfasını veya ISP Özel Güvenlik şirketi İstanbul Avrupa Yakası (merkez ofis): 0212 543 5188 numaralı telefon numarasını, Asya Yakası mobil temsilciliği : 0543 543 5188 no'lu GSM telefonu arayabilirsiniz. Not: Telefon numaramızı 5188 sayılı yasa numarasıyla memorize edebilirsiniz.

ISP Güvenlik İş İlanları

ISP Güvenlik İş İlanları

Çözüm Ortaklarımız