Kişisel Güvenlik Tedbirleri

Kişisel güvenlik tedbirleri, kişilerin hayatlarını güven ve huzur içinde devam ettirebilmeleri için kişisel güvenliklerini tehdit edebilecek tehlikeli durumları yaşanmadan önce önleyecek önlemleri ifade eder. Bireysel güvenlik, kişinin kendi yaşamını yaşadığı çevredeki riskleri dikkate alarak düzenlemesi ve güvenlik bilincini geliştirmesi ile sağlanır. Kişisel güvenlik her birey için şahsi bir sorumluluk olup, ferdin sağduyusunu kullanması ve tedbirli […]

devam...

Kişisel güvenlik tedbirleri, kişilerin hayatlarını güven ve huzur içinde devam ettirebilmeleri için kişisel güvenliklerini tehdit edebilecek tehlikeli durumları yaşanmadan önce önleyecek önlemleri ifade eder. Bireysel güvenlik, kişinin kendi yaşamını yaşadığı çevredeki riskleri dikkate alarak düzenlemesi ve güvenlik bilincini geliştirmesi ile sağlanır.

Kişisel güvenlik her birey için şahsi bir sorumluluk olup, ferdin sağduyusunu kullanması ve tedbirli olması güvenlik hususunda karşılaşabileceği riskleri minimuma indirir. İnsanın kişisel güvenliğinin sağlanmasında en önemli rolü yine kendisi oynar. Kişi, güvenlik ile ilgili kendine özel bilgileri, işyeri, evi, arabası, okulu vs. bulunduğu şartlar ve kabiliyetlerine göre uyarlamalı ve bunlar için kendine özgü kişisel güvenlik planlamaları yapmalı, güvenliğini tehdit edebilecek bir olay yaşamadan önce, tehlikeye yol açabilecek riskleri bertaraf edebilecek önlemleri almaya çalışmalıdır.

Kişisel Güvenliğiniz için Pratik Bilgiler

Kişisel Güvenlik için davranış biçimleri

Kişisel Güvenlik için davranış biçimleri

Kişi güvenliğini tehdit eden herhangi bir olay karşısında nasıl karşılık vermesi gerektiğine ilişkin KESİN bir uygulama yoktur. Zira her olay kendi içinde değişkenlik arzeder ve bir diğerinden farklılık gösterir. Fakat herhangi bir tehlike halinde genel ilke olarak:

 • Olayın gelişimine uygun davranış veya diyalog ile içinde bulunduğunuz durumdan acilen çıkmaya çalışın.
 • Olası bir tehlike veya saldırı anında alternatif kararlar şunlardır: a) İstenilenleri yapmak, b) Yardım istemek için bağırmak veya kaçmak, c) Karşı koymak. Ancak hangi kararı alırsanız alın, birinci önceliğiniz can güvenliği olmalı, mal güvenliği gibi konuları ikinci derecede düşünmelisiniz. Örneğin kapkaç olaylarında, asla direnmeyin. Sizin hayatınız çok daha önemlidir. Hırsızlar sadece çanta içindeki para ve değerli eşyaları alıp, kimlik ve diğerlerini bir yerlere atacaklardır. Yeni kimlik çıkartmak veya kredi kartlarını iptal ettirmek ise yaşamınızdan değerli işler olmadığı gibi bilakis kolay işlemlerdir.

Kişisel güvenlik için alınması gereken genel tedbirler:

 1. İçgüdülerinize güvenin. İçinde bulunduğunu ortam ve çevre size huzursuzluk veriyorsa, o ortamdan uzaklaşın.
 2. Çevrenizdeki ayrıntılara dikkat edin. Çevreye duyarlı olun. İnsanlar, cisimler ya da olayların bir tehlikenin habercisi olabileceğini öngörmelisiniz.
 3. Tek başınıza seyahat halindeyken, çevrenizdeki kişilere karşı korku veya panik içinde olduğunuzu sezdirmeyin ve özgüvenli görünmeye çalışın.
 4. Yaşadığınız çevre (ilçe-semt-mahalle-sokak) hakkında bilgi edinmelisiniz. En yakın polis merkezi, market, restaurant, eczane ve belirgin işyerleri ile bu yerlerin çalışma saatleri hakkında bilgilenin. Cep telefonu taşısanız dahi yakın çevrede ulaşabileceğiniz telefon kulübeleri ve haberleşme olanağı sağlayacak mekanları öğrenmeye gayret edin.
 5. Ev ve işyeriniz ile bu mekanlar arasındaki ulaşımınızın takip edilmesine ilişkin belirtilere karşı duyarlı olun. Güvenliği tehdit edici olaylar genellikle bunların gözetlenmesi aşamasından sonra gerçekleştirilir.
 6. Güvenlik risklerinin çoğunluğu işe gidiş-geliş süreçlerinde meydana gelir. Bu sebeple çalıştığınız işyeri ile eviniz arasında değişik yollar ve farklı saatler belirleyerek belirli periyotlarda bu alternatif güzergahları kullanın.
 7. Düzenli olarak katıldığınız sosyal aktivite veya spor etkinlikleri varsa bunların saatlerini arasıra değiştirin. Çocukların okuldan alınması gibi zorunlu durumlarda dikkatli olun.
 8. Tehlike hasıl olduğunda bağırarak ya da araç içindeyseniz korna çalarak çevredekilerin dikkatini çekmeye çalışın.
 9. Yetenekleriniz ve fiziksel durumunuzun farkında olun. Kondisyonunuzu korumaya çalışın.
 10. Çalıştığınız işyerinde güvenlik önlemlerinin varolduğunu, bulunuyorsa telsiz ve haberleşme sistemlerinin nasıl çalıştığını ve acil durum yönergeleri hakkında bilgi alın.
 11. Yurtdışı gezilerinde, yardıma ihtiyaç olduğu takdirde kullanmak üzere o ülkenin dilinde yardım istemenize yarayacak kelime ve cümleleri öğrenin.(İmdat, İngilizce: Help, Almanca: Hilfe gibi) Tehlikeli bir durum yaşadığınızda neler yapmanız gerektiğini seyahatten önce planlayın.
 12. Her çeşit karmaşa ve dikkat dağıtabilecek olayı şüphe ile karşılayın.

İşbu genel kişisel güvenlik önlemlerinin yanısıra diğer yazılarımızda evde, yolculukta, seyahatte, işte, yürüyüşte ve çocuklarımız için alabileceğimiz özel durumlara ilişkin kişisel güvenlik tedbirlerine detaylı bir şekilde yer verilecek olup, aşağıda yaya olarak dışarıda bulunulan anlarda bilinmesi ve mutlaka uyulması gerekli GENEL kurallar şunlardır:

 • Cüzdan içinde taşıdığınız kimlik belgelerinin önlü-arkalı fotokopisini çekerek evde ya da işyerinizde bir örneğini saklayın.
 • Cüzdanınızda veya çantanızda günlük ihtiyaç dışında büyük miktarlarda para taşımayın.
 • Cep telefonunu çantanıza koymayın. Çantanızın çalınması halinde acil yardım istemek için cep telefonuna ihtiyacınız olacaktır.
 • Kıymetli takılarınızı çantada taşımayın ve ilk bakışta dikkat çekecek kolye, bilezik, yüzük, küpe, broş gibi değerli takılar takmayın.
 • Gösterişli ve değerli çantalar kullanmamaya özen gösterin. Daha çok kapaklı değil, fermuarlı çantaları tercih edin.
 • Rizikolu bölgelerde bulunan banka ATM’lerinden, özellikle tenha yerlerde ve gece karanlığında para çekmeyin veya para yatırmayın.
 • Tenha ve riskli yerlerde yalnız başınıza yürümeyin. Bu bölgeleri geçmek için mümkünse taksi kullanın ya da guruplar halinde yürüyün.
 • Çantayı araç yolunun aksi yönündeki omuzunuza asın.
 • Çantanın kapak kısmı vücudunuza bakacak şekilde taşıyın.
 • Yol kenarında tretuarın, duvar tarafına yakın yürüyün.
 • Dalgın bir şekilde yürümeyin ve sürekli etrafınızı kontrol edin.
 • Herhangi bir sebeple yabancı birinin; Saat, adres, yön, tarif vs. sorma girişimini kuşku ile karşılayın. Karşınızdakinin veya etraftaki 3.cü kişilerin dikkatinizi dağıtmalarına izin vermeyin. Saatim yok bilmiyorum gibi genelgeçer cevaplar verin.

Tüm bunlara ek olarak Profesyonel Yakın Koruma ihtiyacınız var ise  Koruma Hizmetleri bölümünden yararlanabilir, diğer özel kişisel güvenlik tedbirleri için aşağıdaki yazıları takip edebilirsiniz…

Yoruma kapali. 

Aranan Konuyu Bulma

ISP Özel Güvenlik şirketi hakkında ayrıntılı bilgi almak istediğiniz konular için iletişim sayfasını veya ISP Özel Güvenlik şirketi İstanbul Avrupa Yakası (merkez ofis): 0212 543 5188 numaralı telefon numarasını, Asya Yakası mobil temsilciliği : 0543 543 5188 no'lu GSM telefonu arayabilirsiniz. Not: Telefon numaramızı 5188 sayılı yasa numarasıyla memorize edebilirsiniz.

ISP Güvenlik İş İlanları

ISP Güvenlik İş İlanları

Çözüm Ortaklarımız