Sokakta güvenlik

Yürüyüş sırasında sokakta güvenlik kuralları. Özellikle metropol kentlerde polis güçleri güvenlik konusunda ne kadar titiz olsa da kişinin kendi güvenliği için alması gerekli güvenlik tedbirleri bulunmaktadır. Yaya olarak seyahat ederken uyulması gereken kişisel güvenlik önlemleri nelerdir? Sokağa çıkmadan önce çantanızın tüm bölmelerinin kapalı olmasına özen gösterin. Cüzdanı ön cepte ya da giysinizin içinde taşıyın. Mümkünse […]

devam...

Yürüyüş sırasında sokakta güvenlik kuralları.

Özellikle metropol kentlerde polis güçleri güvenlik konusunda ne kadar titiz olsa da kişinin kendi güvenliği için alması gerekli güvenlik tedbirleri bulunmaktadır.

Yaya olarak seyahat ederken uyulması gereken kişisel güvenlik önlemleri nelerdir?

 1. Sokağa çıkmadan önce çantanızın tüm bölmelerinin kapalı olmasına özen gösterin.
 2. Cüzdanı ön cepte ya da giysinizin içinde taşıyın. Mümkünse bel çantası kullanıp, gizleyin.
 3. Yalnızca ihtiyacınız olan parayı parçalara bölerek taşıyın.
 4. Omuzda taşıdığınız çantanın kapak kısmını vücudunuza bakar şekilde taşıyın.
 5. Etraftaki kişilere ve olaylara karşı duyarlı olun.
 6. Kalabalık ana caddeleri tercih edin.
 7. Yürürken kötüniyetli kişilerin kolayca gizlenebileceği yerlerin (tenha sokaklar, karanlık bina girişleri, çalılıklar vs) yakınından geçmeyin.
 8. Mümkün olduğunca kaldırım kenarına yakın yürüyün.
 9. Sokakta yürürken kulaklıkla müzik dinliyorsanız, müziği etrafınızdaki sesleri duyabileceğiniz yükseklikte dinleyin.
 10. Gereksiz anahtarları yanınızda taşımayın, yalnızca kullandığınız anahtarı taşıyın.
 11. Yürürken önünüzde ya da arkanızda sizi takip ettiğini düşündüğünüz şüpheli birisini görürseniz, yolun karşı tarafına geçin. Şahıs yolunu değiştiriyorsa yeniden karşı kaldırıma geçin. Gerekirse bir mağaza veya dükkana girerek oyalanın. Tüm bunlara rağmen hala takip ediliyorsanız dikkati üzerinize çekmek için ne gerekiyorsa yapın. Çünkü ardniyetli şahıslar sizin çevreden utanarak bağıramayacağınızı, tepki gösteremeyeceğinizi düşünürler.
 12. Spor yapmak amacıyla sokağa çıktıysanız, cüzdan almayın, az miktarda para alın, kimlik belgesinin orijinali yerine kimliğin fotokopisini taşıyın.
 13. Hertürlü tehlike ve sağlık riskine karşı üzerinizde sahip olduğunuz kan grubu yazan kimlik vesikası taşıyın.
 14. İhtiyacınız olan anahtarı karanlıkta hemen bulmak amacıyla işaretleyin (Bunun için özel üretilmiş plastik anahtar kapları, fosforlu boyalar veya oje kullanılabilir. Ama üstlerine asla adresmve ad-soyad yazmayınız.)
sokakta güvenlik

Issız sokaklarda güvenlik

Sokak güvenliği konusunda yapılmaması gerekenler :

 • Gece geç saatlerde veya iyi aydınlatılmamış karanlık sokaklarda tek başına yürümek.
 • Tenha park ve banklarda oturmak, uyumak.
 • Issız ve ışıksız alt geçitlerden geçmek.
 • Kulaklık takmak suretiyle çevredeki sesleri duyamayacak seviyede müzik dinlemek.
 • Cüzdanınızdan herkesin görebileceği şekilde para çıkarmak.
 • Tenha yerlerdeki ATM makinelerinde para çekme-yatırma işlemi yapmak.
 • Yol veya adres sormak bahanesi ile sizi çağıran araç şoförü ve aracın içindekilere fazlaca yaklaşmak. (Bazı suçlar özellikle haritada yer gösterilmesinin istenmesi suretiyle işlenmekte olduğundan bu tür durumlara karşı tedbirli davranın.)
 • Yanınıza yaklaşan arabanın mal ve can güvenliği için sorun oluşturması durumunda bağırmaktan ve tepki vermekten çekinmek.
 • Otostop yapmak.
 • Yabancıların sizi araç ile veya yaya olarak gideceğiniz yere kadar götürme teklifini kabul etmek.
 • Evinizin veya işyerinizin veyahut arabanızın anahtarlarını gereksiz bir şekilde elinizde sallamak. (Bu hareket gittiğiniz adresin tespit edilmesine, arabanızın belirlenmesine neden olabilir).
 • Anahtarlık üzerine isim ve adres yazmak.
 • Yolu kısaltmak amacıyla ıssız sokakları kullanmak.
 • Tanımadığınız kişilerle konuşmak.
 • Tartışmaları veya sokak kavgalarını ayırmaya çalışmak, durup seyretmek. (Tantanacılık denen bir yöntemle çıkarılan kavga esnasında çevredekilerin dikkati kavgaya odaklanırken, 3.cü kişiler tarafından işlenen suçlar hakkında…)

Şayet sık tehdit alan tehlikeli bir iş veya göreviniz varsa ve kişisel güvenliğinizden endişe duyuyorsanız firmamızın koruma hizmeti bölümünü, Profesyonel Koruma ve VIP Güvenlik Hizmeti yazılarımızı okuyarak kendinize yakın koruma isteyebilirsiniz.

Yoruma kapali. 

Aranan Konuyu Bulma

ISP Özel Güvenlik şirketi hakkında ayrıntılı bilgi almak istediğiniz konular için iletişim sayfasını veya ISP Özel Güvenlik şirketi İstanbul Avrupa Yakası (merkez ofis): 0212 543 5188 numaralı telefon numarasını, Asya Yakası mobil temsilciliği : 0543 543 5188 no'lu GSM telefonu arayabilirsiniz. Not: Telefon numaramızı 5188 sayılı yasa numarasıyla memorize edebilirsiniz.

ISP Güvenlik İş İlanları

ISP Güvenlik İş İlanları

Çözüm Ortaklarımız