Toplu taşıma araçlarında güvenli yolculuk

Toplu taşıma araçlarında güvenli yolculuk için alınması gereken kişisel güvenlik tedbirleri : Otobüs, Minibüs, Metrobüs, Dolmuş, Tren, Metro, Vapur ve Gemi gibi toplu taşıma araçlarını kullanırken kişi güvenliğini artırmak için yapılması gerekenler ve önlemler nelerdir? Değerli takıları evde bırakma olanağı olmaması nedeniyle üzerinizde taşımak zorunda kalırsanız, dikkat çekmemek için ziynet eşyalarını örtecek giysiler giymeniz mağdur […]

devam...

Toplu taşıma araçlarında güvenli yolculuk için alınması gereken kişisel güvenlik tedbirleri :

Otobüs, Minibüs, Metrobüs, Dolmuş, Tren, Metro, Vapur ve Gemi gibi toplu taşıma araçlarını kullanırken kişi güvenliğini artırmak için yapılması gerekenler ve önlemler nelerdir?

 • Değerli takıları evde bırakma olanağı olmaması nedeniyle üzerinizde taşımak zorunda kalırsanız, dikkat çekmemek için ziynet eşyalarını örtecek giysiler giymeniz mağdur olmanızı engelleyecektir. Çünkü yapılan araştırmalar; Kapkaç, yankesicilik, dolandırıcılık gibi hırsızlık suçlarına ve üzerinizdeki bu kıymetli eşyalarının çalınmaya çalışılması sırasında meydana gelen boğuşmalar yaralanmalara ve bazen de ölümlere sebep olabileceğini göstermektedir.
 • İçinde para, çek vs. kıymetli evrak bulunan cüzdanlarınızı üzerinizde sıklıkla kontrol edebileceğiniz (nerede olduğunu belli etmeyin) bir yerde taşıyın. Fazla para taşımak yerine kredi kartı veya bankamatik kartı kullanın.
 • Cüzdan ve paranızı mümkün olduğunca ön ceplerinizde taşıyın ve poşet veya gazete kağıdına sarılı olarak para veya döviz taşımayın.
 • Taşıtlarda seyahat ederken çanta kapaklarını iç yüze getiriniz ya da çantayı ön tarafınızda tutarak elinizi üzerine koyarak kontrol altına alın.
 • Toplu taşıma vasıtalarında yolculuk ederken özellikle kucağında çocuk taşıyan bayanlara fazla eşyalarını tutmayı teklif eden şahıslara karşı dikkatli olunuz.
 • Dikkatinizi başka yere çekecek tartışma, kavga vs. olaylarda dikkatli olun. Çünkü bu tip olaylar hırsızlar tarafından düzenlenmiş olabilir (tantanacılık) veya bunu fırsat olarak kullanabilirler.
 • İmkan olduğunca gece geç saatlerde yolculuk etmekten veya günün son seferini kullanmaktan kaçının. Tenha peron ve duraklarda beklememek için bineceğiniz toplu taşım aracının hareket saatini önceden öğrenmeli ve planlamanızı ona göre yapmalısınız.
 • Durak ve istasyonların ıssız olduğu saatlerde kullanmak zorunda kaldığınız toplu taşıma aracını, yolculara ayrılmış alanlarda bekleyin.
 • Araca bindiğinizde şoför, kaptan, kondüktör yani sürücünün bulunduğu bölüm veya vagonu kullanmaya çalışın.
 • Toplu taşıt aracında tanımadığınız kişilere güvenmeyin. Herhangi bir ikram kabul etmeyin.
 • Toplu taşıtlarda seyahat ederken uyumak suça davetiye çıkarmaktır.
 • Her zaman araçtan indikten sonra takip edilip edilmediğinizi kontrol edin. Eğer takip edildiğinizden şüphe ediyorsanız, insanların kalabalık olduğu yerlerde duraklayarak, kişinin sizi takip edip etmediğinden emin olun.
 • Yoruma kapali.   

  Aranan Konuyu Bulma

  ISP Özel Güvenlik şirketi hakkında ayrıntılı bilgi almak istediğiniz konular için iletişim sayfasını veya ISP Özel Güvenlik şirketi İstanbul Avrupa Yakası (merkez ofis): 0212 543 5188 numaralı telefon numarasını, Asya Yakası mobil temsilciliği : 0543 543 5188 no'lu GSM telefonu arayabilirsiniz. Not: Telefon numaramızı 5188 sayılı yasa numarasıyla memorize edebilirsiniz.

  ISP Güvenlik İş İlanları

  ISP Güvenlik İş İlanları

  Çözüm Ortaklarımız