Dedektör Nedir?

Bir kısım elektronik güvenlik firması yetkilileri ve bazı okuyucular tarafından gönderilen bildirimlerde dedektör mü detektör mü denilir sorusu ağırlık kazandığından, benzer soruları cevaplamak için dedektörler hakkında bu yazıyı yazma gereksinimi duyduk. Gerek internette ve gerekse çeşitli yazılı kaynaklarda deDektör yerine deTektör kullanılmaktaysa da, doğrusu DEDEKTÖR olup, yazılarımızda kullandığımız sözcük tamamen doğrudur. El Dedektörleri , Metal Kapı Dedektörleri gibi çeşitleri […]

devam...

Bir kısım elektronik güvenlik firması yetkilileri ve bazı okuyucular tarafından gönderilen bildirimlerde dedektör mü detektör mü denilir sorusu ağırlık kazandığından, benzer soruları cevaplamak için dedektörler hakkında bu yazıyı yazma gereksinimi duyduk.

Gerek internette ve gerekse çeşitli yazılı kaynaklarda deDektör yerine deTektör kullanılmaktaysa da, doğrusu DEDEKTÖR olup, yazılarımızda kullandığımız sözcük tamamen doğrudur. El Dedektörleri , Metal Kapı Dedektörleri gibi çeşitleri bulunan, Latince kökenli olan ve Fransızca, İngilizce dilinde kullanılan detector kelimesi, Türkçe diline dedektör olarak çevirilmiş ve bu şekilde kullanılmaya başlanılmıştır.

Dedektörün anlamı TDK (Türk Dil Kurumu) resmi internet sitesinde bulunan Büyük Türkçe Sözlük içeriğinde aşağıdaki gibi en iyi şekilde tarif edilmiştir.

Dedektör Nedir? 

dedektör Fransızca: détecteur.

Gaz, mayın, radyoaktif mineral, manyetik dalga ve benzerlerini bulmaya, tanımaya yarayan cihaz, algılayıcı.

(Güncel Türkçe Sözlük)


dedektör İngilizce: detector

1. Gaz kromatografisi kolonundan çıkan maddeler içinde organik maddelerin varlığını algılayan cihaz.  2. Verilen örnekte radyasyon varlığını algılayan alet.

(BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü 1998)


dedektör İngilizce: detector

İncelenen sistemin bazı özelliklerine cevap veren ve cevabı ölçülebilen bir sinyale dönüştüren düzenek.

(BSTS / Kimya Terimleri Sözlüğü (II) 2007)


dedektör Latince: ferroskop

Özellikle ineklerde börkenekte yabancı cisim aramalarında kullanılan madeni cisim arama cihazı, ferreskop. Optik, akustik ya da hem optik hem akustik özellikte olanları bulunmaktadır.

(BSTS / Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü)


 

Her ne kadar dedektör kelimesini doğru kullansak da uygulamada sıkça yapılan bir yanlışı (detektör) vurgulamamıza neden olan elektronik güvenlik şirketleri ve tüm ilgililere gönderdikleri uyarı ve geri bildirimler nedeniyle teşekkür ederiz.

Sitemizdeki dedektörler ile ilgili tüm yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Yoruma kapali.



 

Aranan Konuyu Bulma

ISP Özel Güvenlik şirketi hakkında ayrıntılı bilgi almak istediğiniz konular için iletişim sayfasını veya ISP Özel Güvenlik şirketi İstanbul Avrupa Yakası (merkez ofis): 0212 543 5188 numaralı telefon numarasını, Asya Yakası mobil temsilciliği : 0543 543 5188 no'lu GSM telefonu arayabilirsiniz. Not: Telefon numaramızı 5188 sayılı yasa numarasıyla memorize edebilirsiniz.

ISP Güvenlik İş İlanları

ISP Güvenlik İş İlanları

Çözüm Ortaklarımız